Kimse Sınıfta Kalmayacak | MEB Sınıf Geçme Esasları Değişti

Kimse Sınıfta Kalmayacak | MEB Sınıf Geçme Esasları Değişti

Uzaktan eğitimin akla getirdiği en büyük sorulardan bazıları öğrenciler nasıl sınıf geçecek, sınıfta kalma olacak mı, sınıf tekrarı nasıl yapılcak, sorumlu sınıf geçme ne demek, isteyen sınıf tekrarı yapabilir mi?

Ülkemiz genelinde yayılan koronavirüs tedbirleri kapsamında geçilen uzaktan eğitim bazı zorlukları da beraberinde getirdi. Öğrenciler bir taraftan bu zorluklarda eğitim hayatına devam etmeye çalışırken, diğer taraftan nasıl sınıf geçecekleri, bu dönemin tekrar edilip edilmeyeceği gibi sorularla strese girdiği şu dönemde MEB'den konuyla ilgili bir düzenleme geldi ve Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Yeni karara istinaden Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 2 maddesinde değişikliğe gitti. Resmi Gazete’den duyurulan karara göre “Olağanüstü Haller” başlıklı maddede güncelleme yapıldı.

Sınıf Geçme Esaslarındaki Değişiklikler

Bu değişikliğe göre; uzaktan eğitim esasları, telafi eğitimleri ve olağanüstü hallerde eğitime ara verilmesi durumlarında sınıf geçme ve öğrenci başarısı değerlendirmesine ilişkin yeni esaslar şöyle:

Bu kapsamda; ilçe, il veya ülke genelinde eğitim ve öğretimi aksatacak nitelikte olağanüstü durum, deprem, sel, elverişsiz hava şartları gibi doğal afetlerle birlikte hastalık veya salgın gibi nedenlerle, Milli Eğitim Bakanlığı veya il ve ilçe hıfzıssıhha kurulunun kararına istinaden mahalli mülki idare amirinin okullarda eğitim ve öğretime ara verme hakkı bulunacak.  

Bu gibi durumlarda sadece bir dönem puanının bulunması halinde dahi, sınıf geçme puanının altında kalıp kalmadığına bakılmaksızın 4,5,6,7 ve 8’inci sınıflarda eğitim gören bütün öğrenciler bir üst sınıfa geçmiş sayılacak. Bu aşamada bir önceki dönemin puanı tüm yılsonu puanı olarak değerlendirilecek. 

Yılsonu puanı aynı zamanda; ağırlıklı puan, yılsonu başarı puanı ve ortaokul başarı puanı hesaplamasında da kullanılacak. İlkokul 1,2 ve 3’üncü sınıflarda eğitim ve öğretimde bir önceki dönemdeki başarı durumu değerlendirilen öğrenciler bir üst sınıfa geçmiş sayılacak. Bu aşamada, ilkokullarda velilerin yazılı talebi doğrultusunda öğrenciler sınıf tekrarı yapabilecek.

Liselerde Sınıf Geçme Nasıl Olacak?  

Lise öğrencilerinin ise bir dönem puanına bakılarak bu puanın sınıf geçme şartını sağlayorsa doğrudan bir üst sınıfa geçme hakkı olacak. Bu şartları sağlayamayan öğrenciler için başarısız ders toplamına bakılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek. Devamsızlık sorunuyla sınıf tekrarı kararı alınmış öğrenciler bu kapsamda yer almıyor maalesef!

Mesleki ve teknik lisede okuyan ve işletmelerde mesleki eğitim yapan öğrenciler, beceri sınavlarının yapılamaması durumunda; işletmedeki beceri, mesleki eğitim dersinin bir dönem başarı puanı, bu dersin yılsonu başarı puanı olarak değerlendirilecek. Teorik ve uygulamalı derslerin eğitimini işletmelerde gören öğrenciler de önceki sınıflarda yoğunlaştırılmış eğitim programına katılmış olması şartıyla bir üst sınıfa geçebilecek. 

Resmi Gazete’de yayınlanan karara istinaden yapılamayan dersler için telafi eğitimi il ve ilçe eğitim müdürlükleri tarafından değerlendirilecek. Okullara verilen sürede gerçekleştirilen tüm uzaktan eğitim dersleri herhangi bir puanlamaya tabi tutulmayacak. Yüz yüze telafi eğitimleri, gerektiği durumlarda hafta sonları da dahil olmak üzere il ve ilçe emniyet müdürlükleri tarafından planlama yapılarak eğitim verilebilecek. Bu telafi eğitimleri de puanlara dahil olmayacak.

Daha önce telafi eğitimlerinin olup olmayacağı konusunda bir tartışma  başlatmıştık. Sizinde bu konuda fikirlerinizi merak ediyoruz.

Sizce telafi eğitimi olur mu? Olmalı mı?

Bu yazı 09 MAYıS 2020 tarihinde yazılmıştır.
Şunlar da Hoşunuza Gidebilir!
Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?